x 
0 Kč

košík je prázdný

Genius loci - Osteria Senz'Oste, Valdobbiadene

V prvním červnovém týdnu jsme navštívili historické Valdobbiadene, město ležící na břehu řeky Piave ve výšce 253 m nad mořem, mezi kopci na úpatí benátských Prealps, v provincii Treviso. Valdobbiadene je proslulé pěstováním vinné révy odrůdy Glera a výrobou prosecca a proto by jej měl navštívit každý milovník tohoto šumivého vína. Kopcovitá krajina mezi městy Conegliano a Valdobbiadene, kde se rodí to nejlepší prosecco, byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO v roce 2019. 

Ve Valdobbiadene je mnoho historických památek. V centru se nachází katedrála Santa Maria Assunta, budova ze 14. století, později přestavěná do neoklasicistního stylu. Na tomtéž náměstí naleznete zvonici se slunečními hodinami, považovanou za zřetelný symbol Valdobbiadene.

Ve Valdobbiadene naleznete spoustu daších kouzelných míst, avšak jedno si nás podmanilo natolik, že jsme se rozhodli vám jej představit blíže - Osteria Senz'Oste. Místo, které nám doporučili místní, když jsme se dotazovali na nějakou restauraci s hezkým výhledem na valdobbianské vinice. “Osteria” je v italštině restaurace navštěvovaná zejména mladými lidmi, kteří se chtějí kromě jídla také trošku napít a hlavně při tom moc neutratit.

Osteria Senz'Oste se tiše ukrývá na vrcholku viničního kopce mezi mnoha dalšími kopci ve Valdobbiadene, asi 3,3 kilometru od centra města. Můžete se sem vydat pěšky a vychutnat si cestou fantastický výhled na místní vinice, nebo se přiblížit autem a zaparkovat poblíž, musíte však počítat s omezeným počtem parkovacích míst. Parkuje se mezi řádky vinic do svahu, takže nic pro řidiče začátečníky. Dál už pak musíte po svých, ale jen pár kroků. Přivítají vás piknikové stolečky ve vinicích a automat na vychlazené prosecco, který v podstatě prozrazuje vtipný koncept tohoto místa. Jde o samoobslužné místo, kde si můžete koupit prosecco a další vína přímo z automatu, včetně skleniček s potiskem, které po použití mohou sloužit zároveň jako hezký suvenýr. V malebném kamenném domku poblíž objevíte bezobslužný obchod, kde můžete zakoupit prosciutto, různé druhy sýrů, chléb a jiné domácí speciality. K dispozici je i malý kuchyňský kout s kávovarem. Peníze za zakoupené výrobky vhodíte do kasičky. Vše funguje na důvěře a funguje to báječně. 

Jste-li více společenští, je to skvělé místo pro setkání s novými lidmi z celého světa, kteří si stejně jako vy užívají krásné chvíle a pohodu s dobrým pitím, jídlem a dechberoucím výhledem na valdobbianské kopce. Osteria Senz'Oste je prostě kouzelné místo, kde se pravé italské chutě setkávají s nádhernou přírodou, aby nabídly skutečné a nezapomenutelné zážitky! My jsme si ji zamilovali!

Autor: RH

nahoru / top
Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.