x 
0 Kč

košík je prázdný

Neocenitelné Prosecco Tipy, vol. II

"Skvělé koktejly mohou vzniknout omylem"

Great coctails can be created by mistake! Jeden milánský barman byl požádán o namíchání Negroni koktejlu. Omylem přidal do koktejlu namísto ginu šumivé víno. Výsledek - Sbagliato ("zpackaný") - stalo se nejrozšířenějším způsobem pití tohoto aperitivu v Itálii. Jednoduše namíchejte stejným poměrem sladký Vermut, bitter Campari a Prosecco. Přidejte led a plátek pomeranče. Cincin!

"Ukládejte láhve vleže, aby nedocházelo k vysychání korku a rychlejší mikrooxidaci, a tím rychlejšímu stárnutí vína"

Je důležité ukládat láhve vína vleže, tím zajistíme aby víno smáčelo korek a udržovalo jej vlhký, jinak dochází k jeho vysychání a rychlejší mikrooxidaci, potažmo předčasnému stárnutí vína. Pro dlouhodobé skladování vína je zásadní zamezit přístupu světla, kolísání teplot a vibracím. Pro plně rozprostřené aroma musí být víno vychlazené na správnou teplotu. Ideálními podmínkami pro skladování vína jsou sklepy s konstantní teplotou 10–16 °C a vlhkostí vzduchu 60–70 %. Uchováváme-li víno v bytě, je vhodné si pořídit specializovanou chladničku na víno (domácí vinotéku), která udržuje stálou teplotu vína. Většina takových vinoték nabízí rovněž zónové chlazení pro různé druhy vína, antivibrační technologie, případně i UV filtry bránící pronikání UV paprsků. Dlouhodobé uchovávání vína v běžné lednici je zcela nevhodné, v klasické lednici je příliš nízká teplota, příliš vysoká vlhkost a nežádoucí vibrace.

"Potřebujete rychle vychladit prosecco?"

Pokud potřebujete rychle vychladit prosecco, namísto ukládání láhve do mrazničky, vložte láhev do kyblíku s ledem a vodou. Ledová voda vychladí lahev rychleji než led samotný. Dalším trikem je přidání soli. Rozmíchejte půl až jeden hrnek soli v teplé vodě a směs přilijte do kyblíku s ledem a vodou. Sůl totiž snižuje bod tání ledu. Lahev v ledové směsi jednou za čas otočte. Tímto způsobem můžete mít láhev prosecca vychlazenou na správnou teplotu za 15 minut.

"Mátovo-limetkové prosecco s okurkou je dokonalé osvěžení v horkých letních dnech"

Do džbánu vymačkejte dvě limetky a šťávu společně s cukrem (polévková lžíce) ve džbánu rozmíchejte. Lístky máty nasekejte na hrubo, aby pustily vůni, ale nepletly se při pití do úst. Do džbánu dejte ledovou tříšť, mátu, čtyři plátky okurky a vše přelijte vychlazeným Proseccem. Tu svěžest si zamilujete!

"Jak je na tom Prosecco kaloricky?"

Je všeobecně známo, že malé množství alkoholu je jednoznačně zdraví prospěšné. Pravidelné a střídmé pití vína zvyšuje hladinu HDL („hodného“) cholesterolu, a to je jednou z příčin zmenšení počtu srdečních infarktů a snížení celkové úmrtnosti nejen u zdravých osob, ale také u osob se zvýšeným krevním tlakem, cukrovkou, i u pacientů po infarktu myokardu. Sklenice Prosecca obsahuje přibližně 1 gram cukru a 80 kalorií. Vzhledem k tomu, že sklenice bílého nebo červeného vína obsahuje kolem 160 kalorií, půllitr ležáku 180 a půllitr cideru 210, je Prosecco relativně nízkokalorické pití.

Autor: RH

nahoru / top
Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.