x 
0 Kč

košík je prázdný

Spumante versus Frizzante. Poznáte rozdíl?

Šumivé víno zvané prosecco rychle získalo na oblibě po celém světě a jeho obliba neustále stoupá. Velmi často kladenou otázkou, která zajíma nejen zkušené milovníky vína, ale i nováčky, kteří teprve nedávno přišli na chuť bublinek, je rozdíl mezi spumante a frizzante. A existuje vůbec rozdíl mezi proseccem a spumante vínem? Pojďme si tedy vysvětlit tyto termíny.

Slovo spumante jednoduše znamená „šumivé“. Neříká nám nic o chuti vína, neboť spumante může být jak sladké, tak i suché. Ve skutečnosti nám slovo "spumante" dává pouze informaci, že víno bylo vyrobeno tak, aby bylo bublinkové. Spumante je podstatně široká třída zahrnující různé druhy šumivých vín, majících tlak v láhvi 3,5 barů (bar) a více. Vyznačuje se jemným a dlouhotrvajícím perlením a spolehlivě jej poznáte podle typické korkové zátky. Toto víno se vyrábí tzv. "spumanti" vinifikací. Na druhou stranu frizzante, které má nižší tlak v lahvi (pod 2,5 barů), je nejčastěji uzavřeno šroubovým uzávěrem.

Některá spumante vína o kterých jste zřejmě již slyšeli, jsou...

Franciacorta - je šumivé víno pocházející z Lombardie. Jde o víno s denominazione di origine controllata (DOCG). Může být vyrobeno pouze z hroznů z Franciacorty, nacházející se na kopcích mezi jezerem Iseo a Bresciou. Hlavními hrozny pro toto víno jsou Pinot Noir, Pinot Bianco a Chardonnay. Vinaři používají tradiční způsob výroby, který se používá k výrobě šampaňského, čímž mu dodávají velmi jemné šumivé bubliny.

Lambrusco - toto šumivé víno je vyrobeno z hroznů stejného názvu. Pochází buď z regionu Emilia-Romagna nebo z Lombardie. Je produkováno zejména ve čtyřech oblastech - Modena, Parma, Reggio Emilia a Mantua - a je známé vyšší kyselinou a intenzivním ovocným aroma. Toto víno je nasládlé a má nízký obsah alkoholu. Dobře se kombinuje s tradiční kuchyní Emilia-Romagna, jako jsou "tortellini in brodo" nebo "bollito misto".

Asti Spumante - je aromatické a sladké víno, s ovocnou chutí a jemnou perlivostí. Je vyrobeno z hroznů odrůdy muškátu z oblasti D.O.C.G., vinařského regionu Asti, v samém srdci italského kraje Piemont.

A samozřejmě, speciální spumante...PROSECCO.

Prosecco je specifické italské šumivé víno, které se často srovnává se sousedním francouzským šampaňským. Vyrábí se z hroznů odrůdy Glera v italském regionu Veneto. Prosecco je bílé víno klasifikované jako denominazione di origine controllata (DOC). Výrobní oblasti jsou v Trevisu, Venezii, Vicenze, Padově, Bellunu, Gorizii, Pordenone, Terstu a Udine. Může být také klasifikováno jako denominazione di origine controllata (DOCG) ve formě Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore, u něhož jsou hrozny pěstovány v nadmořské výšce 250-300 metrů v oblasti Valdobbiadene a sbírají se ručně na konci měsíce září.

Zatímco spumante znamená šumivé, samotné Prosecco může být spumante, frizzante (semi-sparkling) nebo dokonce zcela bez bublinek (tranquillo). Zatímco spumante verze je nejoblíbenější, existují některá Prosecca s jemnou a méně přetrvávající perlivostí nebo zcela bez bublinek. Prosecco je také klasifikováno podle nařízení EU o sladkosti vín jako buď Extra brut (0 g/l), Brut (0-12 g/l), Extra dry (12-17 g/l) nebo Dry (17–32 g/l), které je v podstatě sladké.

Abychom tedy odpověděli na úvodní otázku, rozdíl mezi proseccem a spumante vínem existuje, i když je to často matoucí. Pamatujte si, že spumante znamená jakékoli šumivé víno, zatímco prosecco je šumivé víno z určitých hroznů, které ve většině případů spumante je, ne však vždy!

Autor: RH

nahoru / top
Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.